Toruń – historia i kultura

Toruń – historia i kultura

Z urokliwego Lwówka Śląskiego (http://www.potrzebnisasiedzi.pl/odkryj-cudowny-urok-lwowka-slaskiego-140/) przenosimy się do kolejnego, równie czarującego miasta. Współczesne skojarzenia z Toruniem (https://pl-pl.facebook.com/MiastoTorun/) często oscylują wokół bardzo potocznych kwestii, które są popularne w powszechnym odbiorze. Pierniki czy animozje z sąsiednią Bydgoszczą to bardzo częste odpowiedzi osób zapytanych o Toruń. Mimo to miasto jest o wiele bardziej bogate w atrakcje oraz przede wszystkim w historię, która wydobywa się tutaj z każdego niemal kamienia.

Unikatowy zabytek

Przyjeżdżając do Torunia bez wcześniejszego zapoznania się choćby z częścią jego historii można być wręcz zszokowanym pięknem zabudowy tego miasta. Choć dla mieszkańców są to rzeczy tak oczywiste, że już niezauważalne, to dla turystów architektura starówki Torunia będzie czymś wręcz obezwładniająco pięknym.
Obok walorów estetycznych, które można podziwiać i doceniać, zabudowa Torunia posiada także ogromne zalety dla kultury naszego kraju i całej Europy. Dowodem na ten fakt jest to, że zabudowa centrum Torunia została uznana za pomnik historii. Także międzynarodowa organizacja UNESCO uznała walory architektury miasta i w roku 1997 wpisała ją na listę Światowego Dziedzictwa Kultury.

Historia Torunia

Źródła historyczne wskazują, że Toruń został założony w roku 1231, przez rycerzy zakonu krzyżackiego. Celem lokacji miasta właśnie na tym terenie były wypadki na terytorium Prus, które ogniem i mieczem były chrystianizowane przez Krzyżaków. Warownia, dzięki dogodnemu położeniu oraz rozwijającemu się państwu krzyżackiemu, stawała się centrum handlu i z czasem została częścią związku hanzeatyckiego. W historii miasta były jednak okresy, kiedy los mu nie sprzyjał. Pierwszym wielkim wstrząsem dla Torunia był rok 1703, kiedy zabudowania zostały w dużym stopniu zniszczone. Kolejne zniszczenia dotarły do miasta w okresie wieku XIX. Niemniej jednak, pomimo zmiennych kolei losu, zabytkowa zabudowa starówki i całego centrum zawiera w sobie dowody pokazujące poziom życia mieszkańców z każdego okresu.

Odwiedzenie Torunia i skorzystanie z jego bazy noclegowej () zmienia nie tylko opinię o tym mieście, ale także potwierdza prawdę, że cudze chwalimy a swego nie znamy. Warto zostać w tym mieście choćby kilka dni, aby zgłębić hego historię.


5 thoughts on “Toruń – historia i kultura

  1. Jadwiga ja również byłam zachwycona, nie spodziewałam się, że to tak wspaniałe miejsce, chętnie pojadę tam ponownie, bo nie zdążyłam zobaczyć wszystkiego co sobie zaplanowałam

  2. Autorzy naprawdę mają serce do tego co robią, każdy wpis jest starannie przygotowany i ciekawie napisany, brawo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>