Ciekawe budowle w miejscowości Kąty Rybackie

Ciekawe budowle w miejscowości Kąty Rybackie

Kąty Rybackie to położona pomiędzy Sztutowem, a Krynicą Morską {info – rejestr https://pl.wikipedia.org/wiki/Krynica_Morska}, stara osada rybacka, otoczona od północy wodami Morza Bałtyckiego oraz lasem sosnowym, natomiast od południa Zalewem Wiślanym. Do miejscowości tej każdego roku przyjeżdża wielu turystów pragnących nie tylko wypocząć, ale również zwiedzić okoliczne zabytki.

Decydując się na wakacyjny wyjazd do Kątów Rybackich, należy jednak już na kilka miesięcy przed planowanym urlopem znaleźć sobie jakieś zakwaterowanie, ponieważ znalezienie wolnego pokoju w samym środku sezonu może po prostu graniczyć z cudem. Wprawdzie, jeśli chodzi o wybór noclegów, są one w tej miejscowości dosyć dobrze rozwinięte, gdyż znajdują się tutaj liczne domki letniskowe, ośrodki wypoczynkowe, a także gospodarstwa agroturystyczne {noclegi – rejestr }. Dzięki temu, każda osoba powinna tutaj znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Wracając jednak do zabytków i innych ciekawych budowli znajdujących się w Kątach Rybackich oraz najbliższej okolicy, to pierwszym budynkiem, który koniecznie należy zobaczyć, jest Kościół pod wezwaniem św. Marka Ewangelisty. Świątynia ta jest dosyć młoda, gdyż została wzniesiona w latach 1990-1995, jednak wyróżnia ją dosyć spora oryginalność. Kształt oraz bryła idealnie komponują się z krajobrazem miejscowości. Wnętrze samej budowli jest również bardzo oryginalne, ponieważ mównica zawiera koło sterownicze, co idealnie podkreśla fakt, iż Kąty Rybackie to właśnie dawna rybacka osada. Kolejną interesującą budowlą, którą warto zobaczyć, jest Muzeum Zalewu Wiślanego, będącego najmłodszym oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Co ciekawego można zobaczyć w gmachu tego muzeum? Opisuje, a także pokazuje ono historię rybołówstwa oraz szkutnictwa nad Zalewem Wiślanym, a jednym z najciekawszych eksponatów znajdujących się w tym ciekawym miejscu jest warsztat szkutniczy, a także łódź o napędzie żaglowym, która była wykorzystywana kilkadziesiąt lat temu, do połowów nad Morzem Bałtyckim. W Muzeum znajduje się również wiele przedmiotów codziennego użytku, które warto zobaczyć.

Pomimo tego, iż w Kątach Rybackich nie znajduje się zbyt wiele zabytków, oprócz dosyć młodego kościoła oraz kilku domków rybackich, to jednak warto zobaczyć to, co miejscowość ma do zaoferowania, gdyż jej budynki, choć młode, zaczynają powoli wpisywać się w historię tej wsi.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>