Cze 252021

Seria, którą wszyscy znają

Seria, którą wszyscy znają

Pod pseudonimem E.L. James kryje się brytyjska pisarka, która zasłynęła napisaniem najpopularniejszej współcześnie serii powieści erotycznych. Mowa tutaj oczywiście o Pięćdziesięciu twarzach Greya i jej kolejnych tomach – cały cykl oficjalnie nazywa się Pięćdziesiąt odcieni. Dotychczas pod tym logo ukazało się już dziewięć książek, jednak nie zapowiada się na to, aby autorka chciała tę niezwykle opłacalną serię gwałtownie zakończyć. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie książki w niej znajdziemy.

Wszystko zaczęło się od Pięćdziesięciu twarzy Greya

Najpierw pojawiło się Pięćdziesiąt twarzy Greya, potem Ciemniejsza strona Greya, a na koniec Nowe oblicze Greya. Jednak już po pierwszym tomie serii, można było powiedzieć, że E.L. James stworzyła coś wyjątkowego pod względem popkulturowym i społecznym. Cały świat oszalał, w księgarniach brakowało książek, w wielu miejscach trzeba było dodrukowywać egzemplarze. Szybko też rozpoczął się wyścig wielkich wytwórni filmowych o zdobycie praw autorskich do przeniesienia fabuły na kinowe ekrany. Pierwszy film, tak jak i pierwsza książka momentalnie okazał się hitem i trafił na pierwsze miejsce w rankingu popularności.

Pięćdziesiąt odcieni erotyki

Pierwsza część serii przedstawia nam jej głównych bohaterów. Anastasia Steele to młoda, nieśmiała studentka literatury, która ma za zadanie przeprowadzić wywiad z bogatym biznesmenem – Christianem Greyem. To przystojny, elegancki i piekielnie inteligentny mężczyzna, który momentalnie onieśmiela cichą studentkę. Już w trakcie wywiadu dziewczyna zaczyna coś czuć do Christiana. Ten jednak początkowo trzyma Anastasię na dystans. Nie trwa to długo, bo jak się okazuje, Grey również dziewczyny pragnie. Steele poznaje mężczyznę, sprawia, że ten otwiera się przed nią coraz bardziej. Na jaw wychodzą też głęboko skrywane tajemnice Christiana, jego erotyczne żądze oraz niemożliwa do opanowania potrzeba kontrolowania swojej kochanki. Niemniej jednak i Anastasia Steele ma w swoim życiu pewne rzeczy i osoby, które wolałaby przed Greyem ukryć.

Pięćdziesiąt odcieni to:

  • cykl powieści erotycznych, który zna chyba każdy (to do niego należy, między innymi: Pięćdziesiąt twarzy Greya),
  • aż dziewięć połączonych ze sobą powieści,
  • seria, która rozpoczęła literacką modę na romanse erotyczne,
  • angażująca historia, która jednak nie posiada specjalnie wydumanej fabuły czy interesujących bohaterów,
  • prosty styl i nieskomplikowany język, które sprawiają, że seria świetnie nada się jako chwilowa rozrywka.